Za razliko od alkohola, kajenje marihuane v najstniških leti naj ne bi vplivalo na belo možgansko tkivo

Govora je namreč o rezultatih raziskave objavljene aprila letos v zborniku ‘Alkoholizem: klinično in eksperimentalno raziskovanje’, ki je potekala na Univerzi v Kaliforniji, San Diego. V raziskavo je bilo vključenih 92 mladih med 16. in 20. letom starosti z namenom preučevanja sprememb na možganskem tkivu v obdobju osemnajstih mesecev. Najstniki so bili razdeljeni v dve skupini: v prvi so se nahajali posamezniki, ki so že daljše obdobje bili v rednem stiku z alkoholom in marihuano; v drugi pa abstinenti in občasni (minimalni) uporabniki.

najstniki in marihuanaPo besedah neuroznanstvenice Susan Tapert so možganske slike najstnikov pred in po testnem obdobju, ki so popili povprečno pet ali več alkoholnih pijač vsaj dvakrat na teden, pokazale vidno zmanjšanje belega možganskega tkiva. Slednje lahko vpliva na poslabšanje spomina, osredotočenosti in zmožnosti odločanja v kasnejših življenjskih obdobjih.

Pri rednih uporabnikih marihuane (do devetkrat na teden v obdobju osemnajstih mesecev) je bila slika popolnoma drugačna, saj raziskovalci niso opazili nobenih razlik v možganskem tkivu pred in po testnem obdobju.

‘Poškodbe nastanejo, ker je obdobje adolescence in zgodnjih dvajsetih let čas v katerem se belo možgansko tkivo šele razvija’, pravi Joanna Jacobus, postdoktorska študentka, raziskovalka in soavtorica študije iz univerze v San Diegu. Prav belo možgansko tkivo je zadolženo za naše odločanje, ki pa pri poškodbah lahko vodi v ovirano presojo ter posledično pretirano uporabo drog. ‘Nastane začaran krog. Najstniki pri omamljanju poškodujejo svoje belo tkivo in kognitivne sposobnosti kar lahko posledično vodi v tvegano vedenje in prekomerno uporabo drog’, doda Jacobus.

Raziskava je jasno pokazala škodljive posledice uživanja alkohola tako pri najstnikih kot odraslih, vendar pri uporabnikih marihuane podobnih posledic ni opaziti, trdi Tapert. Vseeno obstajajo določeni zadržki tudi pri ugotovitvah o vplivu marihuane na belo možgansko tkivo. ‘Eden izmed vzrokov, ki otežuje našo zmožnost točnejšega posploševanja, tiči v raznolikosti marihuane, saj je lahko razlika v nivoju THC-ja med posameznimi vrstami ogromna, prav tako je z ostalimi snovmi, ki jih vsebuje marihuana. Na primer, ena izmed raziskav je pokazala, da lahko cannabidiol tudi ščiti živčevje’, pojasni Tapert.

Zakaj alkohol, ne pa tudi marihuana, povzroča poškodbe in počasnejši razvoj belega možganskega tkiva, še vedno ni jasno. Po besedah raziskovalcev bi za takšno ugotovitev bile potrebne dodatne raziskave, saj prav tako ni jasno ali so nastale poškodbe v belem možganskem tkivu trajne. Problematično je tudi dejstvo, dodaja Jacobus, da je bilo potrebno pri raziskavi reducirati preučevane dejavnike zgolj na uživanje alkohola in marihuane, kar je posledično vodilo v eliminacijo dejavnikov kot je genetika, domače okolje in uživanje ostalih drog.

V začetku letošnjega leta so bili objavljeni rezultati podobne raziskave opravljene na univerzi Duke, kjer so raziskovali vpliv marihuane na posameznikovo inteligenco in sposobnosti. Rezultati raziskave nakazujejo, da redni kadilci marihuane v obdobju pred dopolnjenim 18. letom starosti dolgoročno tvegajo upad njihovega inteligenčnega kvocienta.

Po podatkih Univerze v Michiganu je razširjenost marihuane med mladimi v ZDA še vedno visoka, obratno pa velja za zavedanje o njenih škodljivih učinkih. Kar 23 odstotkov anketiranih srednješolcev je odgovorilo, da so v zadnjem mesecu pokadili vsaj en zvitek marihuane.

‘Jasno je, da je potrebnih še več podobnih raziskav, ki bi preučevale dolgoročne vplive marihuane na možgane’, pravi Tapert. ‘Zlasti zaradi dejstva, ker je uporaba v porastu’.

Vir: Huffington Post